Bądź czujny! To mogą być wczesne objawy choroby Alzheimera
Alzheimer to najczęstsza z chorób demencyjnych. Dotyka głównie osoby po 65. roku życia, choć zachorowania zdarzają się nawet u 30-latków. Pierwsze objawy mogą być mylone z dolegliwościami związanymi z upływającym czasem u osób starszych.
Na alzheimera choruje nawet 20 proc.
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie z demencją zmaga się około 60 mln osób. Każdego roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Do 2050 r. liczba osób z chorobami otępiennymi może się nawet potroić.
Wg danych WHO demencja jest siódmą najczęstszą przyczyną śmierci i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności wśród osób starszych na całym świecie.
Choroba Alzheimera to najczęstsza choroba otępienna, charakteryzująca się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Z czasem prowadzi do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.
W Polsce, jak wynika z danych NFZ, chorobowość rejestrowana choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wynosiła w 2023 r. 366 tys. osób. Natomiast liczbę wszystkich chorych szacuje się na 550-600 tys.
W 2023 r. w grupie wiekowej 65-74 chorowało 27 948 z 2 026 995 mężczyzn, czyli 1,4 proc. tej populacji, wśród kobiet 38 143 z 2 601 504, czyli 1,5 proc. Natomiast w najstarszej grupie wiekowej, czyli 85 lat i więcej, na alzheimera chorowało 12 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet.
Na te objawy trzeba zwracać uwagę
Choroba Alzheimera zaczyna się wiele lat przed pojawieniem się objawów. Schorzenie w większości przypadków rozwija się powoli, początkowe stadium może trwać kilka lat, a pierwsze objawy można łatwo przeoczyć lub przypisać po prostu „starzeniu się”.
Początkowe sygnały dotyczą głównie pogorszenia się pamięci, sprawności intelektualnej, koncentracji i zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Jednak, jak wynika z brytyjskich badań opisywanych przez nas niedawno, niektóre nieprawidłowości mogą pojawiać się nawet dekady przed wystąpieniem „klasycznych” objawów. Chodzi o problemy związane z nawigacją i orientacją przestrzenną.
Pierwsze objawy można pogrupować na kilka kategorii:
- problemy z pamięcią – trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, powtarzanie tych samych pytań, problemy z przypomnieniem sobie faktów i zdarzeń z przeszłości, zapominanie imion bliskich, opowiadanie wciąż tych samych historii,
- problemy z komunikowaniem się – trudności w znajdowaniu odpowiednich słów, problemy z nazwaniem rzeczy z najbliższego otoczenia, problemy związane z rozumieniem słów innych osób,
- problemy z koncentracją – trudności z odnajdywaniem rzeczy, odkładanie ich w nietypowych miejscach, gubienie się i dezorientacja,
- problemy z podejmowaniem decyzji i prostymi obliczeniami – trudności związanie z planowaniem, organizacją, przygotowywaniem posiłków, obsługą prostych urządzeń czy płaceniem w kasie,
- zmiany nastroju i zachowania – depresja, lęk, podejrzliwość, porzucanie wcześniejszych rytuałów czy zainteresowań, wycofanie się z życia towarzyskiego.
Bardzo wiele osób opiekujących się osobami z chorobą Alzheimera wspomina o nieracjonalnych decyzjach związanych z finansami – niepotrzebnych czy masowych zakupach, chowaniu pieniędzy w różnych miejscach czy podejrzeniach o podkradanie pieniędzy.
Wraz z postępem choroby mogą pojawić się agresja, zaburzenia mowy, problemy z powrotem do domu, trudności w rozpoznawaniu członków rodziny, zaniedbywanie higieny osobistej, urojenia i omamy.